Złoża filtracyjne

W uzdatnianiu wody basenowej istotną rolę, obok stacji uzdatniania wody i chemii odgrywają złoża filtracyjne.

Najczęściej stosowane złoża filtracyjne dla basenów prywatnych to piasek filtracyjny, o granulacji  złoża 0,4-0,8 mm oraz (podsypka) 0,8 -1,2mm. Na rynku dostępne są żwiry w różnych cenach. Przy zakupie warto sprawdzić czy dany żwir posiada odpowiednie atesty i czy spełnia określone normy. Oczywiście posiadanie takich dokumentów znacząco wpływa na cenę.

W ostatnich latach coraz popularniejsze jest złoże AFM - Activated Filter Material. To Aktywowany Materiał Filtracyjny- innowacyjne złoże filtracyjne, wykazujące się optymalną skutecznością. Bazuje na czystym zielonym szkle. Wyjątkowa skuteczność złoża (o wiele większa w porównaniu do złoża piaskowego, żwirowego, czy z kruszonego szkła) to efekt trzystopniowego procesu aktywacji, dzięki któremu dochodzi do modyfikacji struktury szkła na poziomie molekularnym, co przekłada się na znaczne poprawienie jego właściwości katalitycznych i zwiększenie powierzchni czynnej.

Zielone szkło swoją skuteczność zawdzięcza również wyjątkowemu kształtowi ziaren – nie są one ani ostre (co stanowiłoby potencjalne niebezpieczeństwo) ani zbyt płaskie, co z kolei skutkowałoby możliwością przepuszczania filtrowanego materiału. Dodatkowo – na powierzchni ziaren szkła występują katalityczne tlenki metali, wykazujące się wysokim potencjałem redox (działanie antyoksydacyjne), które dezynfekują złoże.

Złoże AFM może filtrować nawet o kilkadziesiąt procent więcej związków organicznych i metali ciężkich. Wykazuje ponadprzeciętną odporność na materiał biologiczny, dzięki czemu skutecznie zwalcza biofilm na warstwie filtracyjnej. Zmodyfikowane zielone szkło jest bioodporne, dlatego nie jest "pożywką" dla patogenów. Złoże tego typu jest o wiele bezpieczniejsze od złóż tradycyjnych – szkło AFM to materiał, w którym nie rozwijają się kolonie tak groźnych bakterii jak np. Legionella.

Filtracja za pomocą złoża AFM zapewnia redukcję kosztów innych działań niezbędnych do zachowania obiektu basenowego w optymalnym stanie – dysponując złożem AFM nie zwiększamy kosztów na przeprowadzanie większej liczby procesów dezynfekcyjnych, możemy stosować mniej chloru, a to zwiększa też komfort korzystania z basenu (brak uciążliwego, charakterystycznego zapachu).

AFM to również złoże wyjątkowo trwałe – inwestycja w nie – to co najmniej kilka lat bezproblemowego i optymalnie bezpiecznego pod względem higienicznym – korzystania z basenu. Złoże cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno ze strony klientów firmowych, publicznych, jak i prywatnych.

Złoża filtracyjne

Jest 4 produktów.

Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Aktywne filtry